Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!
Badania były głównym działaniem w projekcie „Najpierw mieszkanie – rzecznictwo oparte na dowodach” (2014-2016). Zgodnie z zasadą polityki opartej na dowodach badania są źródłem argumentów – dowodów – na rzecz lub przeciw zasadności wprowadzenia do polskiej polityki społecznej wobec bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego programów opartych o metodę „Najpierw mieszkanie”. Przeprowadziliśmy:
Badania opierały się o analizę danych administracyjnych zgromadzonych przez instytucje dla realizacji ich własnych celów. Dziękujemy za współpracę w tym trudnym przedsięwzięciu. Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do wprowadzenia skutecznych oraz efektywnych kosztowo programów wsparcia, dzięki którym bezdomność chroniczna zniknie.
Podsumowanie wyników badań:
Badanie indywidualnej historii kontaktów z instytucjami osób długotrwale bezdomnych – zobacz historie respondentów
W badaniu odtworzyliśmy historię kontaktów i rodzajów pomocy udzielanej przez różne instytucje siedemnastu osobom doświadczającym długotrwałej bezdomności. Byli to ludzie, którzy od lat przemieszczali się między schroniskami, noclegowniami, klatkami, kanałami, działkami, wynajmowanymi kwaterami i innymi miejscami znajdując w nich czasowe schronienie. U większości pracownicy wspierający podejrzewali występowanie zaburzeń psychicznych oraz uzależnienia od substancji. Byli stałymi klientami wielu instytucji pomocowych i nie tylko: ośrodków pomocy społecznej, szpitali, placówek „dla bezdomnych”, ale również policyjnych izb zatrzymań, sądów, komorników. Kontakty te nie doprowadziły ich do wyjścia z bezdomności.
Badanie występowania podwójnej diagnozy wśród użytkowników usług z tytułu bezdomności w Warszawie –pobierz raport
W badaniu określiliśmy minimalną skalę występowania podwójnej diagnozy wśród osób doświadczających bezdomności chronicznej i korzystających z lokalnych usług: noclegowni, schronisk, poradni zdrowia, ośrodka pomocy społecznej i innych. Badanie było wzorowane na badaniu “Wolski Pilotaż” zrealizowanym w 2010 roku przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, w którym pozytywnie zweryfikowano metodologię agregacji danych zastanych.
Analiza danych surowych z ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych MRPiPS w 2013 r. – pobierz raport
Celem analizy była ocena możliwości wykorzystania ogólnopolskich danych gromadzonych przez MRPiPS do określenia wielkości grupy potencjalnych klientów programów “Najpierw mieszkanie” w Polsce. Poddaliśmy analizie największy i jedyny w tym czasie zbiór danych o osobach bezdomnych stworzony w ramach Badania Socjodemograficznego przeprowadzonego przy okazji badania liczby osób bezdomnych w nocy z 7 na 8 lutego 2013 r. Zbiór danych uzyskaliśmy w odpowiedzi na wniosek o informację publiczną. Analiza zaowocowała wnioskami w dwóch obszarach: bezdomności chronicznej oraz metodologii i organizacji badania socjodemograficznego w przyszłości.
W badaniach agregacyjnych wykorzystuje się dane zastane czyli gromadzone przez różne instytucje przy okazji udzielania wsparcia. Warunkiem realizacji badania jest zgodność struktury danych z celami badawczymi oraz procedura ochrony danych osobowych. Istotą badania jest połączenie danych dotyczących tych samych osób, ale korzystających z pomocy różnych instytucji np. dwóch schronisk dla osób bezdomnych i ośrodka pomocy społecznej itd. W tym celu dane identyfikacyjne takie jak imię, nazwisko rok urodzenia i płeć itd. zastępuje się unikalnym kodem przed przekazaniem ich badaczom.
Pilotażowe badanie agregacyjne użytkowników usług dla osób bezdomnych przeprowadzono w 2010 roku w warszawskiej dzielnicy Wola w ramach projektu „Wolskiego pilotażu” realizowanego przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.
Dokumenty o badaniach agregacyjnych:
Projekt realizowany przez lidera Fundację Ius Medicinae oraz partnerów Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej i Armię Zbawienia w Islandii w Programie Obywatele dla Demokracji finansowanym ze środków EOG