X
Nowy Portal Najpierw Mieszkanie

Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!   

Nowy Portal Najpierw Mieszkanie
Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!       

Fakty i mity o “Najpierw mieszkanie”

20.02.2015

Pojawiają się błędne przekonania o programie NM. Większość rozwiewa lektura publikacji źródłowych rzetelnie opisujących program np. “Najpierw mieszkanie – materiały źródłowe”. Na niektóre nie ma odpowiedzi – trzeba jej poszukać analizując lokalny kontekst. Kilka można jednak rozwiać natychmiast:

1.

NIE! Program “Najpierw mieszkanie” to postulat, że każdemu kto znajduje się w sytuacji bezdomności trzeba natychmiast i bez stawiania warunków wstępnych zapewnić samodzielne mieszkanie.

TAK: Program “Najpierw mieszkanie” to specjalistyczna usługa/forma pomocy kierowana do osób o określonym profilu: cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych i/lub uzależnienia czyli z podwójnym rozpoznaniem i doświadczających chronicznej długotrwałej bezdomności objawiającej się wieloletnim przebywaniem w miejscach, których nie można uznać za mieszkanie: na ulicy, działkach, pustostanach, czasowo w noclegowniach i schroniskach, u znajomych, na kwaterach itd. Badania prowadzone zagranicą pokazują, że grupa ta stanowi niewielki odsetek populacji ludzi korzystających z usług z tytułu bezdomności. W Polsce takich badań nie ma i jak do tej pory nikt nie chce ich przeprowadzić. Wyjątkiem jest Wolski Pilotaż.

Nie zmienia to faktu, że mieszkanie jest prawem człowieka i trzeba dążyć to tego, żeby każdy miał do niego dostęp.

2.

NIE! “Najpierw mieszkanie” to program bardzo drogi, na który nie stać polskich samorządów, państwa, organizacji itd.

TAK: “Najpierw mieszkanie” to program drogi, ale w świetle badań prowadzonych zagranicą  tańszy niż jego brak, bowiem trwanie w bezdomności ludzi, do których program jest adresowany jest droższe i nie przynosi efektu w postaci trwałego wyjścia z bezdomności. Koszty bezdomności chronicznej osób z podwójnym rozpoznaniem obejmują min.: hospitalizacje, monitoring służb miejskich (straż miejska, policja), egzekucję zadłużenia, pobyty w więzieniach i inne, których w większości można uniknąć po objęciu osoby programem “Najpierw mieszkanie” np. zamieniając pobyty na szpitalnych oddziałach ratunkowych z powodu znaczących zaniedbań zdrowia na regularne wizyty kontrolne u lekarza pierwszego kontaktu, likwidując potrzebę pobytu na izbie wytrzeźwień poprzez udział w spotkaniach AA. Program jest drogi jeśli na jego koszt patrzy się jednostkowo wyrywając z kontekstu społeczności, w której jest prowadzony – gdy mierzy się koszty całkowite dla różnych instytucji program okazuje się tańszy.

Państwa, samorządów i organizacji nie stać na brak programów “Najpierw mieszkanie”.

3.

NIE! Jeśli stworzymy program “Najpierw mieszkanie” w jednym tylko mieście w całej Polsce np. w Warszawie, to nie poradzimy sobie z napływem chętnych, ponieważ będą się zgłaszać z całego kraju.

TAK: Do udziału w programie kwalifikuje zespół specjalistów. Brak warunków wstępnych w postaci ukończenia terapii uzależnień, utrzymania abstynencji i innych nie oznacza, iż programem trzeba objąć każdego kto by tylko chciał. Wbrew pozorom uczestnictwo w programie jest bardzo trudne – dla mieszkańca oznacza codzienną pracę nad swoimi problemami, które przez lata od siebie odsuwał. To nie darmowe wakacje w chacie za pieniądze naiwnego sponsora.

W każdym dużym mieście w Polsce powinien być taki program, ktoś musi zacząć.

4.

cdn.

Projekt realizowany przez lidera Fundację Ius Medicinae oraz partnerów Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej i Armię Zbawienia w Islandii w Programie Obywatele dla Demokracji finansowanym ze środków EOG