X
Nowy Portal Najpierw Mieszkanie

Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!   

Nowy Portal Najpierw Mieszkanie
Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!       

Globalna typologia bezdomności IGH – wspólny język dla rozwoju pomocy i badań

09.09.2015

IGH ogłasza globalną typologię bezdomności #IGHFramework! Po raz pierwszy ujednolicono nazewnictwo różnych skrajnie trudnych sytuacji “mieszkaniowych” w jakich znajdują się lub mogą się znaleźć ludzie na całym świecie. Propozycja wyrasta z doświadczeń europejskich czyli typologii ETHOS stworzonej przez FEANTSA.Bezdomność według Instytutu Bezdomności Globalnej (IGH) to “brak dostępu do mieszkania o minimalnym standardzie adekwatności”. Obejmuje trzy szerokie kategorie: ludzie bez zakwaterowania/dachu nad głową, ludzie w placówkach dla bezdomnych, ludzie żyjący w skrajnie nieadekwatnych i niezabezpieczonych warunkach. Tworząc lokalne definicje kraje i miasta mogą wybierać kategorie kierując się swoim rozeznaniem. IGH proponuje przyjęcie jednolitego nazewnictwa dla potrzeb współpracy międzynarodowej – nie narzuca przyjęcia jedynego właściwego podejścia. IGH koncentruje się na programach i badaniach dotyczących sytuacji z kategorii 1 i kilku podkategorii kategorii 2.

Globalna typologia bezdomności – obszar zainteresowania Instytutu Bezdomnosci Globalnej (IGH) 

Kategoria Podkategoria
1 Ludzie bez zakwaterowania/bez dachu nad głową 1(a) Ludzie nocujący na ulicach lub na otwartej przestrzeni innego rodzaju (np. parkach, nasypach kolejowych, pod mostami, na brzegach rzek, w lasach, itd.)
1(b) Ludzie nocujący w zadaszonych miejscach publicznych lub budynkach nie przeznaczonych do zamieszkiwania (np. dworcach/stacjach autobusowych i kolejowych, postojach taksówek, opuszczonych budynkach, budynkach publicznych)
1(c) Ludzie nocujący w swoich samochodach, rykszach, otwartych łodziach i innych środkach transportu
1(d) „Mieszkańcy chodnika” – osoby lub rodziny mieszkające w tym samym miejscu na ulicy, zazwyczaj z jakąś formą zadaszenia własnej roboty
2 Ludzie żyjący w placówkach kryzysowych i czasowych 2(a) Ludzie przebywający w noclegowniach (do których przyjęcie musi być negocjowane co noc)
2(b) Ludzie mieszkający w schroniskach i innych placówkach czasowego zakwaterowania dla ludzi bezdomnych (w których mieszkańcy posiadają przydzielone łóżko lub pokój)
2(c) Kobiety i dzieci mieszkające w placówkach dla osób uciekających przed przemocą w rodzinie
2(d) Ludzie mieszkający w obozach dla migrantów wewnętrznych tj. zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu konfliktu zbrojnego, katastrof naturalnych lub spowodowanych przez człowieka, naruszenia praw człowieka, projektów budowlanych itd., ale nie przekraczający granicy kraju
2(e) Ludzie mieszkający w ośrodkach dla uchodźców lub formach czasowego zakwaterowania ubiegający się o azyl, uchodźcy lub inni imigranci.
3 Ludzie mieszkający w skrajnie nieadekwatnych i niezabezpieczonych warunkach 3(a) Ludzie czasowo wspólnie mieszkający z przyjaciółmi lub krewnymi
3(b) Ludzie zagrożeni przemocą
3(c) Ludzie mieszkający w tanich hostelach, bed&breakfast i tym podobnych
3(d) Ludzie squatujący w konwencjonalnych mieszkaniach/domach
3(e) Ludzie mieszkający w konwencjonalnych mieszkaniach/domach, które nie nadają się do zamieszkiwania
3(f) Ludzie mieszkający w przyczepach, karawanach i namiotach
3(g) Ludzie mieszkający w warunkach skrajnego przeludnienia
3(h) Ludzie mieszkający w budowlach niekonwencjonalnych i konstrukcjach tymczasowych, włączając ludzi mieszkających w slamsach i nieformalnych osiedlach

Tłumaczenie: Julia Wygnańska

W jaki sposób globalna typologia może przyczynić się do zakończenia bezdomności?

Sensowna współpraca wymaga wspólnego języka. Wielokrotnie obserwowaliśmy wielką frustrację naszych partnerów na świecie, którzy przymuszeni do nieustannego debatowania o tym co bezdomność oznacza nie mogli przejść dalej i zająć się prawdziwą pracą nad likwidacją bezdomności. Mamy nadzieję, że Typologia IGH stanie się punktem odniesienia dzięki któremu te debaty będzie można ograniczyć, koncentrując uwagę na rozwiązaniach. Drugim celem Typologii IGH jest umożliwienie ustalenia szacunkowej skali bezdomności na świecie i sumowanie „jabłek z jabłkami” (a nie np. jabłek i pomarańczy).

Bezdomność w każdym miejscu wygląda inaczej. Dlaczego mamy używać jednej definicji?

Definicja mówiąca o “braku dostępu do mieszkania o minimalnie adekwatnym standardzie jest szeroka. Każdy kraj lub miasto może przyjąć te kategorie/typy które najlepiej oddają lokalne rozumienie. Nie zakładamy, że wszędzie zostaną przyjęte te same kategorie i typy, ale mamy nadzieję że Typologia IGH będzie wspierała próby stworzenia precyzyjniejszych lokalnych definicji i zachęcała do współpracy.

Dlaczego IGH koncentruje się tylko na kilku typach bezdomności?

IGH będzie współpracować z praktykami, decydentami i badaczami którzy koncentrują się na sytuacjach bezdomności ujętych w kategorii 1 i 2 (a-c) Typologii. Uzasadnienie jest proste. Po pierwsze przekonaliśmy się, że bezdomność jest najczęściej właśnie tak rozumiana i te typy bezdomności występują częściej niż pozostałe. Po drugie, już istnieją organizacje i sieci które skupiają swoją uwagę na mieszkańcach slamsów, uchodźcach i przymusowych przesiedleńcach.

Jak powstała Typologia IGH?

Autorami Typologii IGH są profesorowie Volker Busch-Geertsema, Dennis Culhane i Suzanne Fitzpatrick. Opierali się o Europejską Typologię Bezdomności i Wykluczenia Mieszkaniowego ETHOS sformułowaną przez FEANTSA i European Observatory on Homelessness; prace Grahama Tipple i Suzanne Speak; oraz badania bezdomności w poszczególnych rejonach globu. Prezentowana wersja to efekt konsultacji z badaczami i praktykami z blisko trzydziestu krajów na sześciu kontynentach uczestniczących w konferencji Instytutu Bezdomności Globalnej w Chicago w 2015 roku.

Jakie będą następne działania związane z Typologią IGH?

IGH pracuje nad poradnikami, które mają służyć pomocą w mierzeniu bezdomności na poziomie lokalnym (krajowym). Poradniki są skorelowane z Typologią IGH, zawierają pytania uściślające które można wykorzystać w pracy terenowej aby dokładniej określić skalę i charakter braku dostępu do mieszkań o minimalnie adekwatnym standardzie.

Chcesz wiedzieć więcej?

Na stronie www.ighomelessness.org publikowane są aktualizacje dotyczące typologii oraz budowania globalnego ruchu na rzecz zakończenia bezdomności.

Projekt realizowany przez lidera Fundację Ius Medicinae oraz partnerów Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej i Armię Zbawienia w Islandii w Programie Obywatele dla Demokracji finansowanym ze środków EOG