X
Nowy Portal Najpierw Mieszkanie

Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!   

Nowy Portal Najpierw Mieszkanie
Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!       

Konferencja “Mieszkanie ze wsparciem – jedyna droga z bezdomności chronicznej

W Polsce mówimy o “wychodzeniu z bezdomności”. System wsparcia obejmuje blisko 600 placówek głównie noclegowni i schronisk, w których pod czujnym okiem pracowników socjalnych oraz funkcyjnych w mniejszych lub większych pokojach mieszka od kilku do kilkudziesięciu osób dzieląc piętrowe łóżko, szafę, stolik i umywalkę przez wiele miesięcy. Warunkiem dachu nad głową jest zachowanie abstynencji – podstawowe lekarstwo na uzależnienie. 43% osób policzonych w 2013 roku jako wciąż bezdomne “wychodzi” w ten sposób z bezdomności od co najmniej pięciu lat. Chyba nie tędy droga.

Konferencja odbyła się w lutym 2016 roku na zakończenie projektu “Najpierw mieszkanie – rzecznictwo oparte na dowodach”. Była poświęcona programom realizowanym w mieszkaniach min. “Najpierw mieszkanie”, mieszkaniom treningowym, agencjom najmu społecznego oraz pomaganiu opartemu o prawo do mieszkania, poszanowanie godności człowieka, samostanowienie i redukcję szkód. Przedstawione zostały wyniki badań o bezdomności chronicznej w Polsce. Promowanie postulatu polityki opartej na dowodach było celem projektu a sam postulat pozostaje kluczowy dla podniesienia jakości polityki wobec bezdomności w Polsce.

Konferencję zorganizowała Fundacja Ius Medicinae oraz Habitat for Humanity Polska dzięki dofinansowaniu ze środków EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji. Honorowy Patronat objął Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar. Uczestnikami byli interesariusze z Polski, Niemiec, Węgier, Czech, Słowacji i Brukseli.

For English speakers

Prezentacje

Maria Jose Aldanas, Europejska Federacja Krajowych Organizacji pracujących z ludźmi bezdomnymi FEANTSAPrawniczka z Hiszpanii. Do 2014 roku pracowała w Provivienda, organizacji działającej na rzecz zwiększania dostępu ludzi wykluczonych do mieszkań. Organizację reprezentowała w FEANTSA i w FePsh, hiszpańskiej federacji organizacji pracujących z ludźmi bezdomnymi. Obecnie pracuje w Brukseli dla FEANTSA min. nad tworzeniem internetowego poradnika o programach „Najpierw mieszkanie” (Housing First Guidebook) wraz z największymi ekspertami tematu Samem Tsemberisem z Pathways to Housing i Nicolasem Pleace z European Observatory on Homelessness. Uczestniczy w partnerstwie „Drogi z bezdomności” poświęconym wymianie doświadczeń o programach mieszkaniowych realizowanych w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii i Polsce. Jest znawczynią programów „Najpierw mieszkanie” zarówno w wersji oryginalnej jak i wersjach adaptowanych do lokalnego kontekstu. Pochodząc z Hiszpanii i pracując z partnerami z Europy Centralnej dobrze czuje naszą duszę i rozumie stojące przed nami wyzwania.Prezentacje:
Zasady “Najpierw mieszkanie” i kontekst Europy Centralnej
Key principles of Housing First in Central European Context
Ryszard Szarfenberg, doktor habilitowany w zakresie nauk o polityce, profesor Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Polityki Społecznej, kierownik Pracowni Pomocy i Integracji Społecznej.Ekspert Narodowej Strategii Integracji Społecznej, krajowy ekspert European Minimum Income Network. Przewodniczący Rady Wykonawczej Polskiego Komitetu European Anti-Poverty Network i członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej. Członek rad redakcyjnych serii Biblioteka Pracownika Socjalnego, Współczesna Polityka Społeczna oraz kwartalnika Problemy Polityki Społecznej. Autor wielu publikacji z zakresu polityki społecznej, polityki publicznej, usług społecznych, ewaluacji, europejskiej i międzynarodowej polityki społecznej, ubóstwa i wykluczenia społecznego, pomocy społecznej.Prezentacje:
Rynek prywatnego najmu jako instrument socjalnej pomocy mieszkaniowej
Social Rental Agencies in Poland – Using Privately Owned Housing for Social Housing Goals
Julia Wygnańska, Fundacja Ius MedicinaePomysłodawczyni i koordynatoka projektu oraz badań „Najpierw mieszkanie – rzecznictwo oparte na dowodach” Fundacji Ius Medicinae. Jako badaczka i rzeczniczka jest oddana idei polityki opartej na wiedzy i rzecznictwa opartego na dowodach. W latach 2005-2009 była członkinią Europejskiego Obserwatorium Bezdomności FEANTSA. Jest aktywną uczestniczką, prelegentką i moderatorką konferencji badawczych EOB. Autorka opracowań o bezdomności w Polsce. Członkini Zespołu Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności Rzecznika Praw Obywatelskich.Prezentacje:
Bezdomność chroniczna w Polsce – pobierz
Chronic Homelessness in Poland – download
Balázs Németh, Budapest Methodological Centre of Social Policy BMSZKIPracuje z ludźmi doświadczającymi bezdomności od 21 roku życia. Zajmował się mężczyznami, kobietami, parami oraz ludźmi starszymi. Obecnie jest liderem zespołu specjalistów w BMSZKI. Zespół pracuje w dwóch hostelach oraz programie indywidualnego najmu pokoi. Z wykształcenia jest nauczycielem języka, literatury i historii węgierskiej (Eötvös Loránd University, Budapest, 2002), managerem administracji publicznej (Corvinus University, Budapest, 2006) i pracownikiem socjalnym (Eötvös Loránd University, Budapest, 2011).
Jerzy Radziwiłł, niezależny konsultantWieloletnie doświadczenie w zakresie zarządzania projektami i ewaluacji. Główne obszary zainteresowania to zarządzanie projektami, ewaluacja, badania społeczne, rozwój lokalny, rozwój obszarów wiejskich, niepełnosprawność i wykluczenie społeczne, ekonomia społeczna, fundusze europejskie oraz działalność organizacji pozarządowych i samorządów. Ma również doświadczanie w zarządzaniu korporacyjnym oraz w optymalizacji procesów produkcyjnych i etatyzacji. Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego. W latach 1991-1993 pracował jako przedstawiciel Polski w Regionalnym Centrum Ochrony Środowiska na Europę Centralną i Wschodnią w Budapeszcie. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Fizyki UW (1974-1979) oraz studia podyplomowe MBA (SGH i Uniwersytet Minnesota, 1997-1999).Prezentacje:
Porównanie Program Rozproszonych Mieszkań Treningowych ze schroniskiem na przykładzie Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej
Scattered Training Apartments Program and Homeless Hostel – Comparative Evaluation based on an example of Camillian Mission for Social Assistance
Janusz Sukiennik, specjalista d.s. projektów społecznych w Caritas PolskaPrawnik, dziennikarz. Kieruje autorskim, pilotażowym programem wychodzenia z bezdomności i uzależnień „Damy radę”. Zainteresowany metodami rehabilitacji społecznej mężczyzn, szczególnie pomocą bezdomnym i wychodzącym z zakładów karnych oraz ekonomią społeczną w służbie osobom wykluczonym.Prezentacje:
“Damy Radę” Program Mieszkań wspieranych Caritas Polska
“We’ll make it” Supported Housing Program by Caritas Poland (program description)
Aleksandra Różycka, praktyk udzielania pomocy mieszkaniowej i autorka analiz z tego zakresu.W zakresie jej zainteresowań leżą w szczególności zapobieganie bezdomności, mieszkalnictwo wspierane oraz instrumenty zróżnicowanej polityki mieszkaniowej, w zgodzie z pomocniczą rolą podmiotów publicznych i mechanizmami rynkowymi. Pełni funkcję naczelnika Wydziału Zasobów Lokalowych jednej z warszawskich dzielnic.Prezentacje:
Dostępność zasobów mieszkaniowych dla programów mieszkaniowych adresowanych do osób bezdomnych
Access to housing stock for Housing First Programs in Poland
Katarzyna Lech, Lekarz, Specjalista Terapii Środowiskowej, Psychoterapeutka,
Psychodramatystka, Liderka Grup Balinta, Specjalista PR
Angażuje się w działalność wielu organizacji min. jest członkinią Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, International Society for the Psychological Treatment of the Schizophrenias, Polskiego Stowarzyszenia Balintowskiego i Polskiego Instytutu Psychodramy. Pełni funkcję Sekretarza Zarządu Sekcji Naukowej Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i jest członkinią Zarządu Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Psychologicznego i Społecznego Podejścia do Psychoz. Rzeczniczka psychiatrii środowiskowej i ekspertka projektu „Najpierw mieszkanie – rzecznictwo oparte na dowodach”.Prezentacje:
Wsparcie dla osób chronicznie bezdomnych z doświadczeniem choroby psychicznej według zasad „Najpierw mieszkanie” w ramach polskiego systemu psychiatrii środowiskowej
Specialist Support for Potential Housing First Clients in Poland – Feasibility Study
Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokat w Clifford ChanceSpecjalizuje się w postępowaniach sądowych, prawie karnym i prawie medycznym. Jest odpowiedzialna za działalność pro bono Kancelarii Clifford Chance Janicka, Namiotkiewicz, Krużewski i wspólnicy spk. Od wielu lat współpracuje w sposób stały z organizacjami i inicjatywami społecznymi, które podejmują próby przeprowadzania zmian systemowych oraz organizuje dla nich wsparcie finansowe. W swojej działalności pro bono realizuje misję wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Działa aktywnie m.in. na rzecz Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Fundacji Dzieci Niczyje, Fundacji Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego oraz wielu innych.Prezentacje:
Koszty wymiaru sprawiedliwości w badaniu ścieżki instytucjonalnej osób chronicznie bezdomnych
The costs of lawsuits in case studies of institutional pathways of chronically homeless people
Adam Ploszka, Prawnik Helsińskiej Fundacji Praw CzłowiekaJest doktorantem w Zakładzie Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz członkiem Zespołu Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest autor kilkunastu publikacji z zakresu praw człowieka w tym bezdomności i praw człowieka.Prezentacje:
Bezdomność a prawa człowieka
Homelessness and Human Rights
Przedstawiciel m.st. Warszawa, Biuro Pomocy i Projektów Europejskich
Przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Departament Pomocy i Integracji Społecznej (przedstawiciel nie dotarł)
Ks. Stanisław Słowik, przedstawiciel Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu BezdomnościPrezentacje:
Usługa mieszkaniowa na drodze wychodzenia z bezdomności wg Modelu Gminny Standard Wychodzenia z Bezdomności
Housing Services on the Way out of Homelessness according to Model of Local Standards for Exiting Homelessness

Organizatorki i organizatorzy

Igor Grzesiak, Wiceprezes Fundacji Ius Medicinae, Członek Zarządu Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji ZdrowotnejInicjator i koordynator wielu ogólnopolskich akcji społecznych z zakresu profilaktyki zdrowia i chorób cywilizacyjnych. Kierował dużymi projektami finansowanymi w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych – Swiss Contribution, programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków EOG. Jest odpowiedzialny za organizację obchodów Światowego Dnia Chorego oraz Forum Liderów Organizacji Pacjentów. Członek Rady Nadzorczej Kamiliańskiej Misji Społecznej oraz Rady Programowej Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą. Współpracownik Krajowego Centrum ds. AIDS. Ukończył podyplomowe studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Zarządzanie Projektami.
Dorota Marchlewska, w Ośrodku Wsparcia Osób z Niepełnosprawnością Partnerzy prowadzi zajęcia w Pracowni Umiejętności ŻyciowychJako asystentka współpracowała w projekcie Pracowni Badań i Innowacji Społecznych “Stocznia” pt. „Wolski pilotaż – badanie bezdomności metodą agregacji zindywidualizowanych danych o mieszkańcach”. Pracownik projektu EQUAL „Partnerstwo na rzecz Aktywizacji zawodowej Romów poprzez narzędzia ekonomii społecznej” administrowanego przez International Organization for Migrations. Organizatorka ponad dwudziestu konferencji dla przedstawicieli samorządu lokalnego w projekcie Local Governement Partnership Program finansowanym przez USAID.
Boroka Feher, liderka Działu Polityki Społecznej w Budapest Methodological Centre of Social Policy (BMSZKI), koordynatorka projektu “Drogi z Bezdomności”Pracuje z ludźmi doświadczającymi bezdomności na Węgrzech od 1999 roku, obecnie w BMSZKI, agendzie samorządu lokalnego Budapesztu odpowiedzialnej za dostarczanie usług z tytułu bezdomności. Jest starszym wykładowcą Károli Reformed University Institute of Social Work and Diaconia. Przez kilka lat była reprezentantką w Tizek, parasolowej organizacji skupiającej usługodawców na rzecz osób bezdomnych w Budapeszcie. Jest członkinią “Zespołu Badawczego 3 lutego”, który przeprowadza jedyne w kraju ogólnokrajowe badanie skali bezdomności. Interesuje się terapią narracyjną oraz partycypacją. Ma tytuł doktora pracy socjalnej i polityki społecznej.

Ewaluatorki – wolontariuszki

Katarzyna Chotkowska, ewaluatorka i wolontariuszka projektu „Najpierw mieszkanie – rzecznictwo oparte na dowodach”Pracuje jako terapeuta zajęciowy w mieszkaniu chronionym dla osób chorujących psychicznie i w projektach realizowanych przez Porozumienie na Rzecz Wspierania Osób Chorujących Psychicznie. Członek zarządu Instytutu Nauk o Polityce Publicznej. Związana ze środowiskiem organizacji pozarządowych m.in. Fundacją ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Fundacją Kapucyńską im. Bł. Aniceta Koplińskiego, Fundacją Dobry Rozwój i Bródnowskim Stowarzyszeniem Przyjaciół i Rodzin Osób z Zaburzeniami Psychicznymi POMOST. Absolwentka studiów licencjackich i magisterskich na kierunku Polityka Społeczna w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów jednolitych magisterskich na kierunku Psychologia w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Martyna Kalicka, ewaluatorka i wolontariuszka projektu „Najpierw mieszkanie – rzecznictwo oparte na dowodach”Członkini Zarządu Fundacji Instytutu Nauk o Polityce Publicznej oraz Koła Naukowego Solidaritatis. Związana z projektami Stowarzyszenia Pracowni Filmowej “Cotopaxi”. Absolwentka studiów licencjackich i magisterskich na kierunku Polityka Społeczna w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorantka na kierunku Polityka Publiczna na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

Informacja prasowa i Podsumowanie wyników badań i PROGRAM

Projekt realizowany przez lidera Fundację Ius Medicinae oraz partnerów Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej i Armię Zbawienia w Islandii w Programie Obywatele dla Demokracji finansowanym ze środków EOG