Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!
Uczestnicy kwietniowej wizyty studyjnej w Budapeszcie przygotowali prosty zapis tego, co podczas wizyty usłyszeli, zobaczyli i doświadczyli. Unikalne z polskiej drabinkowej perspektywy wydają się programy, w których ludzie z leśnych bud przenoszą się bezpośrednio do mieszkań.
Opracowanie powstało na podstawie notatek robionych podczas prezentacji i spotkań w terenie:
Zaskakująco wypada porównanie liczby miejsc dla osób bezdomnych w hostelach, schroniskach i noclegowniach w Budapeszcie i w Warszawie. Populacja obu miast jest sobie równa (1,7 mln), a liczba miejsc w hostelach, schroniskach i noclegowniach w Budapeszcie trzykrotnie wyższa: Warszawa ok. 1700 w zależności od sezonu – Budapeszt 5207.
Opis problemu bezdomności w Budapeszcie przedstawiony przez Petera Bacosa uświadamia podobieństwo do sytuacji w Łodzi. Oczywiście liczba osób bezdomnych jest w Budapeszcie większa, lecz należy brać pod uwagę wielkość miasta – około 1 mln mieszkańców więcej niż w Łodzi oraz stołeczną funkcję powodującą, że więcej jest tu osób napływowych. Inspirujące jest położenie nacisku na mieszkalnictwo wspierane poprzez tworzenie hosteli dla osób z własnym dochodem, czego wyraźnie brakuje w łódzkich rozwiązaniach, przy utrudnionym dostępie do lokali komunalnych.
Ciekawe rozwiązanie problemu gromadzenia danych o bezdomności. W 1999 roku kilkoro badaczy zawiązało nieformalną grupę, która raz w roku (3 lutego) przeprowadza badanie liczby osób, które w dniu badania są klientami placówek/usługodawców. Co roku coraz więcej usługodawców zgłasza się do udziału w badaniu. Respondenci podają inicjały i datę urodzenia, co pozwala na porównywanie danych z kolejnych lat i wykluczenie podwójnego liczenia. Ostatnie badanie objęło usługi zapewniające 11 000 miejsc.
Bardzo mocno wybrzmiała wypowiedź Eriki, mieszkanki hostelu Kocsis, która nie wyobraża sobie „wychodzenia z bezdomności” poprzez wspólne wynajmowanie mieszkania/pokoju z inną osobą w podobnej sytuacji, tylko dlatego, iż takie są wymagania/możliwości programu pomocowego. Ludzie wychodzący z bezdomności chcą mieszkać samodzielnie.
Jednym z punktów rozpalających dyskusję były programy oparte o ideę “Najpierw mieszkanie”. Na Węgrzech nie ma żadnego programu, który spełniałby wszystkie cechy NM, są natomiast programy podobne, przyjmujące NM jako nazwę własną i wykorzystującą jej adaptację do lokalnych warunków do skutecznego pomagania ludziom. Wstępna wymiana informacji między uczestnikami spotkania doprowadziła do wniosku, że w warunkach Europy Centralnej program Najpierw mieszkanie nie ma szans na realizację z przyczyn finansowych – system zasiłków i pomocy państwa kierowanej do ludzi długotrwale bezdomnych z podwójnym rozpoznaniem zaburzeń psychicznych nie pozwala na samodzielnie utrzymywanie się w mieszkaniu.
Sporym problemem w krajach naszej części Europy jest brak dostępności ekonomicznej lokali na wolnym rynku dla wielu osób, dlatego też lokale te trudno wykorzystać w programach wychodzenia z bezdomności, jak jest to praktykowane w krajach zachodnich.
Wizyta studyjna odbyła się w Budapeszcie w kwietniu 2015r. Celem było poznanie lokalnego systemu pomocy oraz wymiana spostrzeżeń między uczestnikami.
Na zakończenie projektu „Drogi z Bezdomności” wybrane programy zostaną bardziej szczegółowo opisane w Kompendium dobrych praktyk, dostępnym na stronie projektu: http://www.bmszki.hu/en/erasmus/erasmus-project
Projekt realizowany przez lidera Fundację Ius Medicinae oraz partnerów Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej i Armię Zbawienia w Islandii w Programie Obywatele dla Demokracji finansowanym ze środków EOG