X
Nowy Portal Najpierw Mieszkanie

Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!   

Nowy Portal Najpierw Mieszkanie
Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!       

Propozycja globalnej definicji bezdomności – Instytut Bezdomności Globalnej IGH

12.06.2015

Podczas pierwszej konferencji Instytutu Bezdomności Globalnej w Chicago badacze Suzanne Fitzpatric, Dennis Culhane i Volker Bush-Geertsema zaproponowali światową typologię bezdomności wyrastającą z ETHOS. Celem stworzenia definicji jest dostarczenie uczestnikom debaty o bezdomności wspólnego języka, dzięki któremu używając poszczególnych terminów będą mieli jasność, że mówią o tym samym.

Definicja koncepcyjna odwołuje się do trzech domen: bezpieczeństwa (prawnej w definicji FEANTSA), fizycznej i społecznej uznając za bezdomność sytuację wykluczenia z trzech lub dwóch domen, co owocuje trzema kategoriami bezdomności: ludzie bez zakwaterowania, ludzie żyjący w placówkach kryzysowych i czasowych, ludzie mieszkający w skrajnie nieadekwatnych i niezabezpieczonych warunkach. Instytut Bezdomności Globalnej IGH proponuje, aby do celów globalnych bezdomność definiować wąsko, obejmując sytuacje mieszkaniowe zaznaczone w tabeli kolorem pomarańczowym. Podstawą rozróżnienia jest ciężkość/skrajność warunków mieszkaniowych.

Proponowana definicja ma charakter roboczy, została przedstawiona uczestnikom konferencji i poddana dyskusji. Ostateczna wersja zostanie opublikowana po zakończeniu tego procesu. Chętnych do wyrażenia swojej opinii zapraszamy na profil Facebook “Mazowieccy Interesariusze Bezdomności”.

Propozycja globalnej typologii bezdomności – obszar zainteresowania IGH zaznaczony na pomarańczo

Kategoria Podkategoria
1 Ludzie bez zakwaterowania/bez dachu nad głową 1(a) Ludzie nocujący na ulicach lub na otwartej przestrzeni innego rodzaju (np. parkach, nasypach kolejowych, pod mostami, na brzegach rzek, w lasach, itd.)
1(b) Ludzie nocujący w zadaszonych miejscach publicznych lub budynkach nie przeznaczonych do zamieszkiwania (np. dworcach/stacjach autobusowych i kolejowych, postojach taksówek, opuszczonych budynkach, budynkach publicznych)
1(c) Ludzie nocujący w swoich samochodach, rykszach, otwartych łodziach i innych środkach transportu
1(d) „Mieszkańcy chodnika” – osoby lub rodziny mieszkające w tym samym miejscu na ulicy, zazwyczaj z jakąś formą zadaszenia własnej roboty
2 Ludzie żyjący w placówkach kryzysowych i czasowych 2(a) Ludzie przebywający w noclegowniach (do których przyjęcie musi być negocjowane co noc)
2(b) Ludzie mieszkający w schroniskach i innych placówkach czasowego zakwaterowania dla ludzi bezdomnych (w których mieszkańcy posiadają przydzielone łóżko lub pokój)
2(c) Kobiety i dzieci mieszkające w placówkach dla osób uciekających przed przemocą w rodzinie
2(d) Ludzie mieszkający w obozach dla migrantów wewnętrznych tj. zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu konfliktu zbrojnego, katastrof naturalnych lub spowodowanych przez człowieka, naruszenia praw człowieka, projektów budowlanych itd., ale nie przekraczający granicy kraju
2(e) Ludzie mieszkający w ośrodkach dla uchodźców lub formach czasowego zakwaterowania ubiegający się o azyl, uchodźcy lub inni imigranci.
3 Ludzie mieszkający w skrajnie nieadekwatnych i niezabezpieczonych warunkach 3(a) Ludzie czasowo wspólnie mieszkający z przyjaciółmi lub krewnymi
3(b) Ludzie zagrożeni przemocą
3(c) Ludzie mieszkający w tanich hostelach, bed&breakfast i tym podobnych
3(d) Ludzie squatujący w konwencjonalnych mieszkaniach/domach
3(e) Ludzie mieszkający w konwencjonalnych mieszkaniach/domach, które nie nadają się do zamieszkiwania
3(f) Ludzie mieszkający w przyczepach, karawanach i namiotach
3(g) Ludzie mieszkający w warunkach skrajnego przeludnienia
3(h) Ludzie mieszkający w budowlach niekonwencjonalnych i konstrukcjach tymczasowych, włączając ludzi mieszkających w slamsach i nieformalnych osiedlach

Tłumaczenie: Julia Wygnańska na podstawie prezentacji wysłuchanej podczas konferencji IGH w Chicago 1 czerwca 2015 roku

Projekt realizowany przez lidera Fundację Ius Medicinae oraz partnerów Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej i Armię Zbawienia w Islandii w Programie Obywatele dla Demokracji finansowanym ze środków EOG