X
Nowy Portal Najpierw Mieszkanie

Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!   

Nowy Portal Najpierw Mieszkanie
Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!       

Biblioteka

Najpierw mieszkanie – otwarty model zakończenia bezdomności 2023

W publikacji podsumowano doświadczenia Partnerstwa wdrażającego jeden z pierwszych programów NM w Polsce i jedyny z zespołem asertywnego wsparcia środowiskowego - formula zespołowa teraputyczna. Zamów.

“Najpierw mieszkanie” w Polsce – dlaczego tak?

Podsumowanie wyników badań i ekspertyz projektu NMROD oraz tłumaczenie autorskiego poradnika o "Housing First. The Pathways Model to End Homelessness for People with Mental Illness and Addiction" dr Sama Tsemberisa (Hazelden). Wstęp Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adama Bodnara.

Podwójna diagnoza wśród mieszkańców warszawskich placówek

W badaniu projektu NMROD określiliśmy skalę występowania podwójnego rozpoznania (zaburzeń psychicznych i uzależnień) wśród chronicznie bezdomnych mężczyzn w Warszawie. W ciągu dwóch lat do placówek trafiło 333 mężczyzn doświadczających bezdomności od co najmniej trzech lat z takim rozpoznaniem, u 180 z nich rozpoznania były potwierdzone dokumentami medycznymi.

Ways out of Homelessness in Central Europe

Publikacja jest poświęcona polityce wobec bezdomności "opartej na mieszkaniach" w krajach Europy Centralnej. Usługi w regionie są zdominowane przez noclegownie i schroniska podczas gdy światowe rekomendacje kierują w stronę form pomocy realizowanych w mieszkaniach. Skąd ten rozdźwięk?

Programy “oparte na mieszkaniach” w Europie Centralnej

Dominującą formą pomocy dla osób bezdomnych w postkomunistycznej Europie Centralnej są schroniska i noclegownie. Podstawową formą powinny być mieszkania, w których ludzie doświadczeni bezdomnością wspierani przez odpowiednią kadrę funkcjonują w naturalnym środowisku mieszkaniowym. Takie programy zdarzają się w regionie. Oto ich typologia i przykłady.

Bezdomność chroniczna w badaniu socjodemograficznym MRPiPS 2013

Czy i jak można diagnozować skalę bezdomności chronicznej na podstawie jedynego ogólnopolskiego zbioru danych socjodemograficznych o ludziach policzonych jako bezdomni w Polsce? Czy są wśród nich potencjalni klienci programu "Najpierw Mieszkanie? Jakie ograniczenia wynikają z metodologii i sposobu organizacji badania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej?

Koszty sądowe w badaniu interakcji z instytucjami osób chronicznie bezdomnych

Kancelaria Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy spółka komandytowa, w ramach zaangażowania w działalność społeczną Centrum Pro Bono przyjrzała się możliwościom wyceny kosztów spraw sądowych, w których uczestniczyli respondenci jednego z badań projektu NMROD - osoby chronicznie bezdomne.

Słownik metody Najpierw Mieszkanie

Podstawowe pojęcia związane z metodą Najpierw mieszkanie.

Nastawienie do NM w 2016

Podczas wydarzeń projektu "Najpierw mieszkanie - rzecznictwo oparte na dowodach" pytaliśmy uczestników o opinie o programie "Najpierw mieszkanie". Podsumowanie znajduje się w ewaluacji zewnętrznej nastawienia do idei. Nastawienie jest pozytywne.

Housing First – polemika z metodą

W marcu 2014 roku na zaproszenie The Y-Foundation grupa interesariuszy bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego odbyła wizytę w Helsinkach - stolicy kraju, który od 2008 roku konsekwentnie realizuje strategię wobec bezdomności opartą o ideę "Najpierw mieszkanie". Jeden z uczestników opisał swoje wrażenia.

Wsparcie dla osób chronicznie bezdomnych z doświadczeniem choroby psychicznej według zasad NM

Jak zapewnić wsparcie osobom chronicznie bezdomnym z doświadczeniem choroby psychicznej według zasad „Najpierw mieszkanie” w ramach polskiego systemu psychiatrii środowiskowej? Kilka odpowiedzi i kierunków poszukiwań ...

Pobierz

“Bezdomność: krajobraz globalny” Zapis Konferencji IGH 2015

W pierwszej konferencji o bezdomności na świecie w Chicago w 2015 r. uczestniczyło stu ekspertów. Interesariuszom, którzy nie mieli szansy na bezpośrednie uczestnictwo proponujemy zapis konferencji w języku polskim, min. propozycję globalnej definicji bezdomności, opis programów NM w Kanadzie i Francji, dane o bezdomności w Australii i Rosji i relacje z wizyt w placówkach w Chicago.

Mieszkania dla programów “Najpierw mieszkanie” w Polsce

W jaki sposób zasady programu NM mogłyby zostać spełnione przy korzystaniu z różnych rodzajów zasobów mieszkaniowych: należących do prywatnych właścicieli, gmin, Skarbu Państwa, Towarzystw Budownictwa Społecznego oraz pozyskiwanych w formule mieszkań chronionych? Aleksandra Różycka przyjrzała się możliwościom

Publikacja elektroniczna “Najpierw mieszkanie – materiały źrodłowe”

Książka przedstawia istotę programu "Najpierw mieszkanie" oraz wskazówki do jego wprowadzenia. Obejmuje tłumaczenie poradnika twórcy programu S. Tsemberisa oraz wersje programu wypracowane w miarę jego upowszechniania w Europie.

Home and being without in Reykjavik Iceland

This report is on homelessness in Iceland. The objective is to shed light on this social issue in the society and on the political policy regarding the homeless.

Pobierz

Armia Zbawienia z Islandii była partnerem zagranicznym projektu NMROD. Jej liderka podzieliła się opinią o metodzie "Najpierw mieszkanie".

Opinia Rannva Olsen

Juha Kaakinen z Y-Foundation opowiada o fińskim modelu “Housing First”

W Finlandii polityka społeczna wobec bezdomności od kilku lat zorganizowana jest wokół zasady "Najpierw mieszkanie". Juha Kaakinen jest jedną z osób, która bardzo się do tego przyczyniła. Obecnie jest Prezesem The Y-Foundation administrującej programami mieszkaniowymi adresowanymi do ludzi w sytuacji bezdomności w Helsinkach i dziewięciu największych fińskich miastach. Podczas TedxBratislava opowiada o swoich doświadczeniach.

Obejrzyj i posłuchaj

Sam Tsemberis opowiada o “Housing First” na TEDxMosesBrownSchool

Sam Tsemberis jest twórcą programu "Najpierw  mieszkanie" oraz dyrektorem organizacji Pathways to Housing z Nowego Jorku, która prowadzi program w kilkunastu miastach Stanów Zjednoczonych. Poniżej link do jego wystąpienia na TED, podczas którego opowiada o tym jak wpadł na pomysł programu oraz o jego zasadniczej idei.

Obejrzyj i posłuchaj

Projekt realizowany przez lidera Fundację Ius Medicinae oraz partnerów Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej i Armię Zbawienia w Islandii w Programie Obywatele dla Demokracji finansowanym ze środków EOG