X
Nowy Portal Najpierw Mieszkanie

Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!   

Nowy Portal Najpierw Mieszkanie
Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!       

Trwa badanie występowania bezdomności chronicznej i zaburzeń psychicznych wśród użytkowników usług dla bezdomnych w Warszawie

02.11.2015

Ile osób korzystających z pomocy z tytułu bezdomności w Warszawie doświadcza bezdomności od ponad trzech lat radząc sobie jednocześnie z doświadczeniem choroby psychicznej i/lub uzależnienia od substancji?

TABELA do przekazania danych o osobach bezdomnych chronicznie z doświadczeniem choroby psychicznej – pobierz

W Warszawie i najbliższej okolicy działa około 50 placówek udzielających wsparcia z tytułu bezdomności (Informator poMOC). Wszystkie placówki są prowadzone przez organizacje pozarządowe uzyskujące dofinansowanie od m.st Warszawa w rytmie umów odnawianych co trzy lata podczas stosownego konkursu. Umowy zobowiązują placówki do przekazywania tzw. informacji kwartalnej zawierającej podstawowe dane o użytkownikach usług według stanu na koniec kwartału. Jest to jedyny ogólnomiejski system gromadzenia informacji o osobach doświadczających bezdomności.

System ten był wielokrotnie krytykowany jako niewystarczający min. przez Zespół Roboczy ds. Bezdomności i Wykluczenia Mieszkaniowego Społecznej Strategii Warszawy (2008) oraz organizacje pozarządowe w reakcji na analizy przedstawione w tzw. “opracowaniu badaczy” (Uwagi KMPS do opracowania badaczy, 2014). Główny niedostatek systemu to niemożność prawidłowego określenia realnej skali zjawiska czyli wyrażonej wskaźnikiem tzw. przepływu, który mówi o liczbie osób doświadczających bezdomności w danym okresie np. w ciągu roku, a nie tylko liczbie zajętych łóżek w placówkach w jednym dniu czy czterech dniach w roku (koniec kwartału). Aby uzyskać sensowne dane opisujące realną wielkość populacji, której trzeba pomóc trzeba prowadzić dodatkowe badania.

Celem badania występowania bezdomności chronicznej i zaburzeń psychicznych wśród użytkowników usług dla osób bezdomnych jest określenie skali zjawiska. Chcemy  przede wszystkim zwrócić uwagę interesariuszy na ogromne trudności w udzielaniu skutecznej pomocy tej grupie osób: bezdomnym od kilku lat, często posiadającym zaburzenia psychiczne, uzależnienie od substancji, przebywającym w przestrzeni publicznej, od czasu do czasu trafiającym do placówki dla bezdomnych. Fakt, iż ich bezdomność trwa chronicznie jest dowodem na niewydolność systemu wsparcia kierowanego do nich. Rzetelna diagnoza jest punktem wyjścia do zmiany, o którą będziemy zabiegać.

W październiku i listopadzie 2015 roku wystąpiliśmy do wszystkich warszawskich placówek stacjonarnych (noclegowni, schronisk, domów, programów mieszkań treningowych) oraz punktów poradnictwa, pomocy medycznej i streetworkerów z prośbą o podzielenie się informacjami o użytkownikach usług, których sytuacja od 1 stycznia 2013 roku do 31 grudnia 2014 roku spełniała dwa warunki:

Następnie poprosiliśmy o przekazanie następujących informacji w formie TABELI:

Badanie jest otwarte dla wszystkich instytucji, które wśród swoich podopiecznych znajdują osoby w podobnej sytuacji. Zachęcamy do pobrania tabeli, wypełnienia jej i odesłania* na adres czynajpierwmieszkanie@gmail.com do 20 listopada 2015.

W badaniu nie gromadzimy danych pozwalających na ustalenie tożsamości respondentów, pytamy jedynie o to co jest konieczne do ustalenia unikalności użytkowników usług (ta sama osoba mogla korzystać z pomocy kilku placówek uczestniczących w badaniu) – chcemy oszacować realną a nie zawyżoną skalę zjawiska. I te dane zostaną trwale zlikwidowane po zakończeniu analizy a publikacji będą podlegały jedynie informacje zbiorcze.

* Prosimy o wcześniejsze zasygnalizowanie chęci udziału w badaniu – skontaktujemy się i pomożemy, ew. odbierzemy osobiście tabelki z danymi aby ograniczyć przesyłanie ich drogą elektroniczną.

Projekt realizowany przez lidera Fundację Ius Medicinae oraz partnerów Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej i Armię Zbawienia w Islandii w Programie Obywatele dla Demokracji finansowanym ze środków EOG