Zapraszamy na najpierwmieszkanie.org.pl. To portal poświęcony wartościom, systemom i programom Najpierw Mieszkanie. Portal Najpierw Mieszkanie jest prowadzony przez Fundację Najpierw Mieszkanie Polska przez osoby, które stworzyły i prowadziły stronę czynajpierwmieszkanie.pl., która niniejszym staje się stroną archiwalną. Dziękujemy, że byliście z nami tutaj i czekamy na Was w nowym miejscu!
Ostrołęckie seminarium odbyło się dzięki współpracy Prezydenta Miasta Ostrołęka oraz KMPS – partnerem w projekcie „Najpierw mieszkanie – rzecznictwo oparte o dowody”. Tematem seminarium był ostrołęcki systemu pomocy oraz kierunki rozwoju lokalnych systemów polityki społecznej wobec bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego, w szczególności podejścia drabinkowego oraz opartego o mieszkalnictwo.
Pomysły były prezentowane przez doświadczonych prelegentów: praktyków, ekspertów oraz osoby doświadczające bezdomności, którzy opowiadali o swojej codziennej pracy, teoriach i rozwiązaniach europejskich a także osiągnięciach, wyzwaniach i barierach. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Ostrołęka, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, kuratorzy zawodowi, dyrektor Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, dyrektor Domu Pomocy Społecznej, przedstawiciele Straży Miejskiej, Policji, Agencji Rozwoju Regionalnego, pieczy zastępczej, lekarze, pielęgniarki a także przedstawiciel biura Pomocy i Projektów Społecznych m.st. Warszawa oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu. Seminarium w sumie zgromadziło blisko pięćdziesięciu interesariuszy.
Celem seminariów jest nawiązanie współpracy, budzenie interesariuszy i budowanie koalicji w oparciu o wiedzę co ma doprowadzić do gromadzenia argumentów na rzecz wprowadzenia w Polsce efektywnych kosztowo i skutecznych programów przełamywania bezdomności.
Elektroniczna publikacja poseminaryjna spodziewana jest w grudniu 2014. Prezentacje wygłoszone podczas Seminarium znajdują się tutaj.
Gorące podziękowania kierujemy do wolontariuszy, min. do badaczek Katarzyny Chotkowskiej oraz Martyny Kalickiej, które podjęły się prowadzenia ewaluacji wszystkich seminariów w ramach projektu NMROD.
Projekt realizowany przez lidera Fundację Ius Medicinae oraz partnerów Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej i Armię Zbawienia w Islandii w Programie Obywatele dla Demokracji finansowanym ze środków EOG